Ako si vyberať rezbárske náradie?
Čo budem na drevorezbu potrebovať? Ako si vybrať z ponuky náradia ?
Čo budem na drevorezbu potrebovať? Ako si vybrať z ponuky náradia ?
Odpovedá majster rezbár, etnograf a lektor pán Martin Mešša.
V kurzoch základov drevorezby, ktoré vediem sedemnásť rokov v Škole remesiel ÚĽUV (Ústredie ľudovej umeleckej výroby), najprv v Bratislave a teraz v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Košiciach začíname učiť vyrezávať vždy s nožom. Nôž s krátkou čepeľou, primerane veľkou črienkou je nástrojom , ktorý môže mať človek vždy po ruke, na chate, na výlete, poľovačke, či na rybách.
Väčšina výzdoby funkčných predmetov nielen bačovského riadu ale i sakrálnych sošiek a výzdoby predmetov dennej potreby, ktoré sa zachovali v múzeách je rezaná nožom. Linkový rez (5), drážkovanie na palici (5), vruborez (4) v ploche či na okraji predmetu , prerezávanie, vypichovanie (1) i jednoduchšie reliéfy, ale i rezba menších sošiek (2), prípadne intarzia- vkladanie iného dreva do dreva a marketéria – vkladanie iných materiálov do dreva, (kov, perleť, sadze, kosť, rohovina atp.) rovnako ako aj vylievanie do dreva, to všetko sa dá robiť jednoduchým nožom prípadne s pomocou plochého dláta.
Nôž je pri učení základným nástrojom pre pochopenie vlastností dreva a smeru rezania vzhľadom na letorasty, ale i pre dodržiavanie základov bezpečnej rezby, hlavne pri rezbe vo voľnej ruke. Rezbu nožom vyučujú aj v iných kurzoch základov drevorezby . Ja som sa zúčastnil v roku 2001 kurzu základov drevorezby švédskeho Hemslojd-u v jeho letnej škole v Sätärglatane pri Leksande na kurze, ktorý viedol známy rezbár a propagátor ručnej rezby Jogge Sunquist.
V tom čase som sa rezbe venoval vyše dvadsať rokov, úspešne sa zúčastnil rôznych súťaží, dvanásť rokov bol výrobcom ÚĽUV, vyrezával na plenéroch doma i v zahraničí, ale tento pobyt ma obohatil o nové poznatky a práve ich postup učenia sme neskôr aplikovali u nás v kurzoch ÚĽUV-u, ktoré robíme od založenia školy remesiel v roku 2004. U nás často vidím snahu u začiatočníkov hneď pracovať s dlátami, aj keď ešte nezvládli rezbu nožom, nezvládli, či nepochopili a necítia drevo a nepoznávajú na pohľad smerovanie vlákien, čo ich často odradzuje od vyrezávania a znechucuje
Dláta si už vyžadujú upevnenie predmetu na stôl, ale aj tak to všetko o dreve je potrebné vedieť a fakt najlepšie sa to naučí pri práci s nožom. Poznám nože, ktoré vyrába firma Petra Mészárosa už veľa rokov a v kurzoch ich s úspechom používame. V sade nožov a dlát máme niekoľko typov a veľkostí a ako vidím každý účastník kurzu si vyberie pri robote taký, ktorý mu najlepšie vyhovuje, ale väčšina počúva lektora a začína rovným nožom N2 s dĺžkou čepele 42mm. Mne sa pri rezbe reliéfov osvedčil tvar a veľkosť noža N3 s predsunutým ostrím.
Mám ho tak vyše tridsať rokov. Čepele oboch spomínaných nožov mám už úplne zbrúsené. Veľkosť a tvar tohto noža pri správnom držaní a vedení noža málokedy vedie k úrazu. Na jemné práce, čistenie malých plôch a zárezov či rezbu tváre hlavne pri reliéfnej figurálnej tvorbe je veľmi dobrý nôž N1. Vyžaduje opatrnú prácu. Na zdobenie rezbou rôznych palíc, stĺpikov či hrán dosiek či pre hlbšie vruborezy sa hodí nôž N5 s dĺžkou čepele 57 mm či rovnako dlhý nôž N6 s opačným zahnutím čepele. Keď máte oba , dajte si pozor, N6 si označte, aby ste si neporezali palec pri pritlačení na vrchnú stranu noža ak si ich omylom zameníte.
Samozrejme náročnejšie rezby – či už ornamentov alebo figurálnych reliéfov, či sôch väčších rozmerov si vyžadujú už prácu s dlátom. Proste nožíkom, aj keď sa dá vyrezať veľa, sa všade nedostanete a práca dlátom je niekedy rýchlejšia . A tak je dobré aj na začiatku vyrezávania z dreva mať po ruke aj nejaké to dláto. Dlátom môžete vyrezávať dvoma spôsobmi . Prvý je rezanie tlakom a druhý za použitia kyjaničky či gumeného kladiva. Ale na začiatok stačia základné dláta – Ja som začínal s rovným stolárskym úzkym dlátom, ale dnes najviac používam dve rovné ploché dláta R1/10 šírky 10 mm (dve aby som mal po ruke náhradu ak začne byť jedno tupé a nemusel prerušovať prácu) a jedno šikmé, skosené dláto M-stein R1s/10. Dobré je mať ich dve, skosené doprava i doľava.
V kurzoch sa mi osvedčilo rovné dláto s mierne prehnutým profilom 3 v šírke 15 alebo 20mm. Veľké sochy som robil s týmto profilom v šírke 50 mm za pomoci kyjaničky a osvedčilo sa mi aj na vyrovnávanie plôch na menších reliéfoch . Na odoberanie nepotrebnej hmoty dreva sa hodí vpich 8 v šírke 10mm, na drobnejšie roboty vpich 11 v šírke 2mm. Tiež sa hodia dláta profilu V – kozie nôžky vpich 12, 60° v šírke 3 a 6 mm alebo vpich 13 , 90°, v šírke 6 mm. Ale pre kúpu týchto dlát sa rozhodnite až keď získate určité skúsenosti a ukáže sa vám ich potreba.
Akú začiatočnícku sadu by ste odporúčali ?
Ak sami začínate bez kurzu, tak “sadu začínajúci rezbár” a doplniť vyššie spomínanými nožmi N3 prípadne N1. Dláta sú menšie a profily pokrývajú potreby rezania základnými technikami. V kurzoch základov drevorezby sú k dispozícii rôzne nože a dláta a časom uvidíte, ktoré potrebujete , aké nástroje vám vyhovujú. Dobré je potom neskôr mať z niektorých aj dva kusy, aby ste v prípade nadšenej tvorby a pohody rezania nemuseli prácu prerušiť a ostriť otupené nože alebo dláta.
Rôzne techniky rezu nožom, historické príklady.
2. plastická rezba (ucho črpáka, DLM Zvolen)
3. inverzná rezba – forma na syr (MľUV Stupava)
3. Inverzná rezba, formy na oštiepok, zbierky MĽUV Stupava
4. vruborez, solárna rozeta – výzdoba truhlice zo 17. storočia
5. drážkovanie na palici a linkový rez (praslica Slatinská Lehôtka MĽUV Stupava)
6 zdobenie vypaľovaním, člnky na tkanie , Lipt. Teplička
fotografie zostavil Martin Mešša