INSTRUKCJA OBSŁUGIPrzy właściwej konserwacji i stosowaniu podczas pracy nasze narzędzia rzeźbiarskie mogą wytrzymać nawet w kilku generacjach rzeźbiarzy.

Dłuta są wyprodukowane ze stali narzędziowej, która jest odporna na korozję a w wilgotnym środowisku może dojść do ich rdzewienia, dlatego polecamy przechowywać dłuta w suchym środowisku. Drewniane rękojeści są z drzewa grabowego, podczas pracy s pobijakiem lub młotkiem wybrać jednakowo twardy lub bardziej miękki materiał dla ich długotrwałego zastosowania.

Dłuta, które Państwo otrzymują do rąk, są już wstępnie podostrzone. Przy używaniu dłut, ostrze stępi się a praca z narzędziami staje się trudniejsza. Dla jakościowej rzeźby jest owszem ostre narzędzie koniecznością i dlatego proponuję Państwu instrukcję ostrzenia dłut.


OSTRZENIE RĘCZNE


Ostrza dłut, które są bardzo tępe mają po częstym obciąganiu zaokrąglone ostrze lub są wyszczerbione, zaczynamy ostrzyć na grubym kamieniu ściernym.

Dłuta ostrzymy okrągłymi ruchami na kamieniu z wodą a dla lepszego wymycia nieczystości z kamienia ściernego jest odpowiednie dodanie małej ilości detergentu (np. mydła)
Ostrze ostrzymy pod kątem 20°-30° (Na miękkie drzewo ostrzejszy kąt). Ostrzymy z dolnej strony tak długo, dopóki uszkodzone ostrze nie wyrównamy aż do chwili, kiedy na końcu powstanie cienka igła tzn. chwiejna część stali. Potem kontynuujemy na delikatniejszym kamieniu. Igłę usuniemy przez obciąganie na bardzo delikatnym kamieniu („rozsutec”, arkansas, ewentualnie spiekany korund). Jako materiał zastępczy kamieni obciągających możemy zastosować delikatny papier ścierny z ziarnistością mniejszą niż 600.
Pod koniec ostrze wypolerujemy na skórze z zastosowaniem pasty do polerowania (silichrom, lub inna pasta do polerowania metali). Także przy obciąganiu dotrzymujemy wybrany kąt ostrza. Mniej tępe dłuta wystarczy obciągać na bardzo delikatnym kamieniu i w końcu też na skórze.

Wewnętrzna część dłut jest polerowana. Z tej strony nie potrzeba ostrzyć dłuta kamieniem. Wystarczy ich pod koniec obciągnąć pastą do polerowania na skórze dostosowanej do kształtu dłuta. W wypadku, że dłuta są uszkodzone lub ulegają korozji musimy ich ostrzyć także z tej strony, do czego zastosujemy kamienie obciągające lub delikatny papier ścierny na podkładce formowanej.

 

 

 OSTRZENIE MASZYNOWE

Istotnie szybsze jest ostrzenie na szlifierkach elektronicznych z karborundowymi tarczami. Idealne są  niskoobrotowe szlifierki, gdzie jest tarcza częściowo zanurzona w wodzie, co zapewnia chłodzenie, lub szlifierki z horyzontalnie obracającą się tarczą, na który ścieka woda.

Przy zwykłych szlifierkach z wyższymi obrotami bez chłodzenia może lekko dojść do przegrzania ostrza, które zmieni kolor na niebieski, przy czym odmuli się i zmięknie. Ta część musi być potem zaostrzona.

Dłuto po ostrzeniu na  karborundowej tarczy obciągamy przy wyższych obrotach na tarczy filcowej, na którą nałożyliśmy pastę do polerowania. Dłuto przyłożymy do tarczy w kierunku obrotu tak, aby nie mogło zaciąć się do tarczy.
Wewnętrzną polerowaną stronę ostrza trzeba obciągnąć tarczą ścierkową, który dostosuje się do kształtu dłuta.

 

 Dobre zaostrzene dłuto tnie lekko i pozostawia gładkie, lśniące cięcie.

 

Życzę Państwu wiele sukcesu, i wierzę, że praca z naszymi dłutami będzie dla Państwa przyjemnością.

Peter Mészáros

 

PRINT PDF

 


M-STEIN on YouTube.com